Megmondom őszintén, kissé furán néztem jómagam is, amikor az általam egyébként tisztelt Dúró Dóra elhatárolódott a Véderőtől.
Összességében nem lepődtem meg, valahol benne volt a levegőben. Azt is tegyük hozzá: akik most különböző fórumokon Dúró Dórának szánnak személyes megjegyzéseket valószínűleg nagyon messze állnak attól, hogy képesek legyen közösségbe gondolkozni. A párt is egy közösség, és ilyen formán nem Dúró Dóra véleményét hallottuk, hanem a pártét. Tehát: a Jobbik elhatárolódott a Véderőtől és ez nekem annyira nem tetszik.
Bontsam szét a kérdést:
1. Az igazolás
Talán ez volt a történelem legsoványabb, de mégis a legőszintébb igazolása annak, hogy miért határolódik el egyik politikai szervezet a másiktól. Mert a Véderő, Eszes Tamás személyében polgármester-jelöltet állít Gyöngyöspatán, így a Jobbiknak ellenfele lesz. Pont. Mielőtt nagyon felháborodnánk ezen, igen, ez így megy a pártpolitikában, sőt, a pártpolitikának ez a logikája. Lehet ezen sírni, nevetni, gúnyolódni és idegeskedni, attól még nem változik semmi. Ha ezt most úgy tekintem, hogy a Jobbik végre lépést tett a politikai profizmus felé (ami azért eléggé elvont fogalom, és a hazugság is belefér, tudományosan megmagyarázva persze) nem is olyan nagy baj. Elvégre érdek a kormányzás lehetőségének megvalósítása, amit ők tudnak jobban miként lehet elérni, ők vannak benne a sűrűjében, nem mi, egyszerű mezei polgárok. Hogy miért nem számít ennek ez a lépésük jobbikéknak? A 2. pont adhat erre választ.
2. Az elhatárolódás maga:
Ez a kényesebb része. Az időzítés nem volt túl elegáns, épp egy tonnányi rendőr pakolta fel a négy-öt arra lézengő szkinhedet és egyenruhás mesterüket, ráadásul a rendőrök lazán magánbirtokot sértettek, úgy 400-szor egymásután. Ilyen körülmények között, amikor országosan is elég erős a cigányellenes hangulat, a Jobbik szavazótáborán belül pedig különösen, elég rossz lépés volt elhatárolódni. Ráadásul a Véderő alig pár nappal korábban (talán három héttel, nem vagyok benne biztos) még a SzJPE-vel együtt vonulgatott, a Jobbik rendezvényén is részt vett. Egyszóval: nem sok jobbikos maradt, akinek ne lett volna rossz szájíze emiatt, főleg, hogy a bablib média sietett ezt felnagyítani.
Nos, a két pontból talán kikövetkeztethető a véleményem, jelen helyzetben nem lett volna szabad elhatárolódni. Ugyanakkor elismerem, a Jobbiknak itt az ideje meglépnie azt, amivel Kövér László már régóta támadja őket: meg kell állapítani, meddig megy el a jobboldal jobboldali térfelén (most szépen kikerültem a szélsőjobb kifejezést). Nem örülök, hogy ide jutottak, de tényként fogadom el azt, ami tény: így, ebben a formában a Jobbik nem tudja integrálnia tőle jobbra álló erőket, vagy soha nem lesz 15%-osnál nagyobb párt, kormányzati szerepről nem is álmodhat.
A fenti sorok lehetnek döbbenetesek, felháborítóak, de tény: igazak. Így működik a politikai rendszer, amit kintről megváltoztatni lehetetlen. A Jobbik számára az lesz a kulcskérdés, hogy a radikális térfélre fogja kivetíteni az orbáni taktikát (egy a tábor, egy a zászló) letarolva mindent és mindenkit, aki tőle jobbra áll, vagy hagyja kibontakozni a vele elégedetlen jobboldaliakat egy későbbi együttműködés reményében.
Néhány észrevétel az ügy kommunikációjáról:
A jobbikosok felé ez az elhatárolódás nagyon rossz üzenet volt, nemhiába kapta fel annyira a ballib sajtó, elfeledve Dóri sajttájának második, fontosabb részét, miszerint az LMP a felelős a kialakult helyzetért, és az egész patai helyzet kísértetiesen hasonlít a zámolyi cirkuszra. A tanulság majdnem minden hasonló, kommunikációs szempontból minden bizonnyal válsághelyzetnek nevezhető időszakra érvényes: csak EGY üzenetet szabad megfogalmazni! Jelen esetben az LMP-re kellett volna rátolni az egészet, lévén, hogy a sajttáj idejében már napvilágot is láttak azok a cikkek a nemzeti médiában, amely a párt szerepét és a patai balhé mögött meghúzódó érdekeket írta le.
Ugyanakkor lehet, hogy ez a sajtótájékoztató lesz az elindítója annak a folyamatnak, amely már régóta érik és szükséges. A Jobbik megállapítja saját jobboldali határvonalát. Ebbe az irányba mutatnak Vona Gábor szavai is, aki nemrégiben „torzszülöttként” emlegette Adolf Hitlert, aki a jobbikos szavazótáboron belül nem épp a leggyűlöltebb történelmi személyiségnek számít.
Jelen helyzetben azt tették amit muszáj volt. Hallgatni ugye nem lehetett volna mert kikényszerítették volna a Jobbikból az állásfoglalást. Ha most a Jobbik elkezdi védeni Eszeséket, akkor a jövőben meggyűlhetett volna a bajuk a provokátorokkal. Mert ha egy ilyen katonásdit játszó szervezetet védenek akkor a libsik és valószínű egy bizonyos határig a fidesz is a Jobbikot vádolná ha valami kisebb-nagyobb balhé történne a jövőben. Jönne a duma hogy a Jobbik szélsőséges politizálása gerjesztette ezeket az indulatokat, blablabla. Az ilyesmikre hivatkozva szeretnék már egy ideje feloszlatni a Jobbikot. Nem bántva a véderős kopaszokat de ők is egy tucat szervezet (20 tag max.) , eddig nem hallott róluk senki semmit és most egyszeriben ők lettek a nagy nemzetmentő mártírok. Ha ők gyarkorlatozgatni akarnak az az ő dolguk, de amit most csináltak az magaslabda volt a libsiknek és nem vagyok róla meggyőződve hogy ez a véletlen műve, túl sok minden vágott egybe. Egyszóval ezt az elhatárolódást a kényszer szülte, nem holmi polgármesteri rivalizálás egy darab jelölttel szemben.
VálaszTörlésA Véderő nevű szervezet komolytalan. Nem tudom eldönteni, hogy ez előny vagy hátrány inkább. Az viszont biztos, hogy a helyzet egyre feszültebb lesz. A bűnözés visszaszorítására nem a Véderő a megoldás. Az csak egy reakció.
VálaszTörlés